6. září 2010

Po první části Přeboru Prahy družstev staršího žactva

Třicátým červnem skončila první (rozřazovací) část Přeboru Prahy družstev staršího žactva a v září nás čeká část finálová. Je nejvyšší čas zhodnotit první část soutěže a připravit se na část druhou.

Naskýtá se základní otázka: Jak jsme dopadli v první části soutěže? Odpověď zní: Ve srovnání s očekáváním špatně, ba přešpatně.

V loňském roce naše družstvo mladšího žactva s hostujícími závodníky ŠSK Újezd nad Lesy vyhrál Přebor Prahy družstev této věkové kategorie. Byl to veliký úspěch, kterého si jen málo lidí na Olympu všimlo. Družstvo bylo postaveno na ročníku 1996 (vinaři by řekli, že to je skutečně vydařený ročník), proto jsme čekali dobré fungování družstva ve vyšší kategorii v tomto roce. Leč vše bylo jinak. Ačkoliv pravidla pro pražské přebornické soutěže se nezměnila, změnilo se vedení pražské atletiky a toto vedení pravidla přečetlo jinak a nově. Na základě nové četby nového vedení starých pravidel došlo k jejich novému výkladu: v jarní části soutěže bylo zakázáno hostování a povoleno až v části podzimní. To znamená, že my jsme přišli o hostující závodníky z Újezdu a Újezd dokonce přišel o celou soutěž (nové vedení si nevšimlo, že čte stará pravidla nově, a se svým výkladem přišlo až po 1. kole soutěže).

Po třech kolech rozřazovací části soutěže skončilo naše družstvo na čtvrtém, tj. prvním místě, ze kterého se postupuje pouze do finále B. Vhledem k tomu, že závodníci ŠSK Újezd nad Lesy startovali ve všech kolech mimo bodování, lze snadno propočítat výsledky podle předpokládaných pravidel. V tomto případě bychom postoupili naprosto bez problémů do finále A z druhého místa ve skupině.

Už dosti pláče, řekněme si, jak jsme skutečně závodili. Základním problémem družstva je malý počet závodníků. Celkem se na soupisku dostalo 13 kluků a holek, když podle pravidel smí za družstvo v každém kole závodit 40 dětí (toto číslo v Praze mohou naplnit pouze dva kluby). V jednotlivých kolech se počet našich startujících závodníků pohyboval mezi 8 a 11 borci. Pro maximální účast jsme všichni dělali maximum. Anička Šambergerová ze své šumavské chaloupky dorazila na všechna tři kola. Dana Sečkářová lovila talenty na školních závodech, my je oblékali do modrých triček, nazouvali jim tretry a vypouštěli je do závodů. Všichni žákovští atleti Olympu závodili jako živí, startovali v nejnemožnějších disciplínách jen, aby přinesli body. Nepomohlo to.

Z hlediska bodového přínosu pro družstvo byla nejúspěšnější Petra Jonášová, která z celkového bodového zisku družstva 447,5 bodu získala 87 bodů. Ve třech kolech startovala celkem v šesti disciplínách a ze všech přinesla body.

Druhým nejúspěšnějším je David Šebrle s 66 body. Startoval pouze ve dvou kolech, ale z obou přinesl maximální počet bodů za 3 vítězství v každém z nich.

Třetí nejúspěšnější byl Robin Krupauer s celkovým přínosem 49,5 bodu ze dvou kol.

Ze starých borců chci ještě zmínit hrdinství Tadeáše Černého, který střihl v zájmu družstva 1 500 m překážek, a Kláru Kantovou, která běžela stejně daleko ale hladce.

Nově na stadion byli přivlečeni Veronika Slunéčková a Patrik Jareš. Oba se zúčastnili pouze posledního kola, ale rovnou vyprodukovali 30 bodů.

Chválu si zaslouží i ostatní.

Pořadí podle bodového přínosu zachycuje následující tabulka:


Družstvo staršího žactva Olympu, tentokrát již v plné síle, tj. včetně hostujících závodníků, se představí ve finále B přeboru. Bude se konat 15. 9. na Mazurské.

Žádné komentáře:

Okomentovat